01_KAYMAKAMLIK_link.doc02 Tarihçe ve Anasayfa.doc03_gorevi.doc06_tgdf.doc07_silah_ruhsat_islemleri.doc;09_iletisim_adresleri.doc

İlçe Jandarma Komutanlığının Karargâh, Merkez Karakolu ile birlikte Özel Koruma Bölük Komutanlığı, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Gökçebel, Akyarlar, Göktürkbükü, Güvercinlik, Mumcular ve Gümüşkaya Karakolları olarak teşkilatlanmış olup, Gökçebel Karakol Komutanlığı bünyesinde, Gündoğan geçici asayiş noktası, Jandarma Komutanlığı ile Merkez Karakolunun ilçe merkezinde Konacık Mahallesi sınırları içinde 1989 yılında yapılmış 2 katlı bir binada konuşlanmaktadır.

Jandarma sorumluluk bölgesinde (65) adet internet kafe, (97) adet kahvehane, (1634) adet içkili yer ve (588) adet konaklama yeri bulunmaktadır.

Genel olay durumu;

2013 yılında 3118, 2014 yılında 3034 olay meydana gelmiştir.

Genel asayiş durumu;

Genel asayiş durumu yansıda sunulduğu gibi olup 2014 yılı olaylarının %70'i asayiş olayıdır,

Asayiş olay durumu;

Asayiş olay durumu yansıda sunulduğu gibi olup 2014 yılı olaylarının %60'i kişilere karşı suçlardır.

 • Kişilere karşı işlenen suçlar;

Kişilere karşı işlenen suçlar yansıda sunulduğu gibi olup 2014 yılı olaylarının %35'itehditdir.

 • Mal varlığına karşı işlenen suçlar;

Mal varlığına karşı işlenen suçlar yansıda sunulduğu gibi olup 2014 yılı olaylarının %40'ü evden veiş yerindenhırsızlık suçlarıdır.

 • Topluma karşı işlenen suçlar;

Topluma karşı işlenen suçlar yansıda sunulduğu gibi olup 2014 yılı olaylarının % 43'i imar kirliliği(kaçak yapılaşma)dır.

 • Millete ve devlete karşı işlenen suçlar;

Millete ve devlete karşı işlenen suçlar yansıda sunulduğu gibi olup 2014 olaylarının %20'si 6136 S.K.M suçlardır.

 • Kabahatler;

Kabahatler yansıda sunulduğu gibi olup 2014 yılı kabahatlerinin % 10'u sarhoşluk kabahatlerdir.

 • Takibi gereken olaylar;

Takibi gereken olaylar yansıda sunulduğu gibi olup 2014 yılı olaylarının %65'i diğer olaylardır.

 • Kaçakçılık olayları;

2013 yılında 50, 2014 yılında 55 kaçakçılık olayı meydana gelmiştir.

 • Kaza, olay ve zayiat durumu;

2013 - 2014 yıllarında kaza, olay ve zayiat meydana gelmemiştir.

Asayiş Konuları;

1.Suç ve aranan şahıs takip dosyaları ile ilgili yapılan çalışmalar;

 • 'Suç ve Aranan Şahıs Tâkip' dosyaları ile ilgili J.Krk.K.lıklarınca mevcut dosyalar personele zimmetlenerek değişik zamanlarda oluşturulan devriyelerce olayların aydınlatılması maksadıyla çalışmalar takip edilmekte, gözden kaçmış veya kaçması muhtemel emarelere ulaşmaya çalışılmaktadır.

 • Önceki yıllara ait suç takip dosyaları ile ilgili C.Başsavcılığı ve mahkemelerle irtibata geçilerek olaylarda elde edilip adli emanete alınan parmak izi vb. deliller dosyalarından alınarak Jandarma ve Polis kriminal laboratuarlarına tekrar gönderilerek olayların aydınlatılması ve suçluların tespit edilmesi çalışmaları yapılmaktadır.

2.Vatandaşlarla yapılan seminer ve bilgilendirme toplantıları;

 • Toplum Destekli Güvenlik Hizmeti kapsamında; hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımızla, hayvan hırsızlığına karşı alınacak tedbirler hakkında toplantılar icra edilerek, broşür ve ilanlarla da bilgilendirilmektedir.
 • Trafik güveni ve düzeni ile ilgili vatandaşlara ve öğrencilere bilgilendirme, 4925 sayılı taşıma kanunu gereğince yük ve yolcu taşımacılığı yapan firmalara ve okul servis aracı yönetmeliğine göre okul servisi aracı sürücülerine seminerler verilmektedir.

3.1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu Uygulaması;

1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu ve bilgisayar sorgulamalarının etkin olarak uygulanması ve önleyici kolluk devriyelerinin arttırılması, olayların azalmasında etkin rol oynamaktadır.

4.Orman Yangınlarına Karışı Alınan Tedbirler;

Orman yangınlarına müsait bölgelerde J.Asyş. Kmd.Bl.K.lığı, J. Krk.K.lığı ve Mot. Asyş. Timlerince önleyici kolluk devriyeleri icra edilmektedir.

5.Sorumluluk Alanındaki Plaka Tanıma ve Kamera Takip Sistemleri;

Sorumluluk alanımızda 5 adet plaka tanıma ve kamera takip sistemi ve 80 adet kamera takip sistemi bulunmaktadır.

6.Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Faaliyetler;

Bodrum İlçesinde ikâmet eden (3) şehit ailesi ile (1) gazi ve mâlûl mevcut olup, başta dinî ve milli bayramlar olmak üzere zaman zaman ziyaret edilerek sorunlarının çözümünde yardımcı olunmaktadır.