Tasarım Vakfı-Karya Akademi kurgusu ve Bodrum Ziraat Odası organizasyonuyla Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Toplantı Salonu’nda sabah saatlerinde başlayan çalıştaya Bodrum Kaymakamı Bekir YILMAZ, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai SEYMEN, İlçe Tarım Müdürü Muammer BEKTAŞ ile Türkiye’nin dört bir yanından akademisyenler, üretici birlikleri temsilcileri, pazarlama uzmanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Salon girişinde de Bodrum Mandalinasından üretilen lokum, yağ, gazoz, kolonya gibi ürünler sergilendi. 
        "Bodrum mandalinasına sahip çık" sloganıyla  düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet MELENGEÇ, iki yıl önce kurulan Bodrum Ziraat Odasının Bodrum’da tarımın konusunda çalışmalar gerçekleştirdiğini anlatarak çalıştayın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
        Bodrum Ticaret Odası ve Turunçgil Üretici Birliği adına konuşan BODTO Yönetim Kurulu Üyesi Deniz EYİNÇ, Bodrum mandalinasının geçmişten günümüze yolculuğunu anlattı.Mandalinanın bir zamanlar Bodrum için önemli geçim kaynağı olduğuna değinen Eyinç şunları söyledi: “Bizler mandalina sayesinde okuyup, evlerimizi kurup, geleceğimize şekil verdik. Ancak, sonraki zamanlarda ekonomik şartlar değişti, maliyetler arttı, ancak pazar payı düştü. Bodrum'dan başka Izmir ve Mersin gibi kentlerinde narenciye üretimine başlaması, farklı türler, farklı fiyatlarla piyasaya girdi. Bodrum Mandalinası turizmin de gelişmesi, ticari hacminin değişmesi, buna bağlı olarak üreticiyi farklı ticaret alanlarına kaymasıyla eski popüler dönemini kaybetti. 2005 yılında Bodrum Ticaret Odası yönetimine geldiğimiz dönemde, Bodrum Mandalinasına olan minnet borcumuzu ödemek, aynı zamanda yeniden etkinliğini artırmak için neler yapabiliriz diye çok konuştuk. Çok uğraş verdik. Bunun sonucunda bilimsel yöntemlerle, Pazar payımızı artırmak, elimizde kalan ağaçlarımızı da böylece gelecek nesillerimize de yaşatma ve paylaşma imkanı sağlamak istedik.” dedi. 2005 yılından bu yana Bodrum Ticaret Odasının mandalina üzerine yaptığı çalışmalardan da bahseden Eyinç, sözlerini şöyle devam etti:“Elbette ki devletin tarım politikalarıyla mandalinamızın geliştirilmeye ihtiyacı var. Yıllık üretim, her yıl bakımsız bahçeler ve gelir elde edilememesi gibi sebeplerle düşerken, bir de iklimsel şartlarla üreticilerimiz mahsulden kazanamamaktadır. Bu nedenle coğrafi işaret tescilli tüm tarım ürünleri üretimi için bir devlet teşviki sistemi hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Turizm politikaları ile tarımsal ürün politikalarımızı, Bodrum Mandalinamızın sürdürülebilirliğini sağlamak adına planlamak ve uygulamak en önemli adım olacaktır.” dedi.
        Mandalinadan üretilen yağın pek çok alanda kullanıldığına işaret eden Eyinç sözlerini şöyle noktaladı: “En yeni çalışmamız "bodrum mandalin yağı" projemiz ise ürünün yeniden kullanımı konusunda başarılı sonuçlar elde etmemizi sağladı. Bodrum mandalinanımızı kullanıp, suyunu çıkarttıktan sonra, kalan kabuklarımızı distile yöntemiyle damıtarak, kabuklarından yağ elde ediyoruz. Ürettiğimiz bu yağ için karşılaştırmalı analizlerimizi yaptırdık. Çıkan sonuçlara göre elde edilen ürünün anti-oksidan özelliği oldukça yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu konudaki geliştirme çalışmalarımız hala devam ediyor. Kendine özgü koku ve tadı ile coğrafi işaret tescili olan "bodrum mandalinası" artık, kabuklarıyla da hayatımızda. Bodrum'un yerel ürünü olan ve eşsiz kokusuyla hafızalara kazanan Bodrum Mandalinası artık, kabuklarından dehidrasyon yöntemiyle elde edilen aromatik esansı ve içeriği ile artık daha çok gıda sektöründe yer almaya başladı. Gıda-kozmetik başta olmak üzere aromatik olarak Bodrum Mandalin yağımız birçok alanda kullanılabilmektedir.
        Daha sonra kürsüye gelen Bodrum Kaymakamı Bekir YILMAZ da bugün gerçekleştirilen çalıştayın ve hafta sonu yapılacak Mandalina Şenliği’nin ülkemiz ve Bodrum için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Biz turizmi değerli be önemli bulurken kırsal kalkınma ve tarımsal ürünleri de ihmal etmiyoruz. Çünkü ikisi birbirini tamamlayıcı sektörler. Buraya gelen turisti iyi bir otelde konaklatırken onlara güzel yiyecekler de sunmak durumundasınız. Giderken yöresel ürünler vermek durumundasınız ki pazar payınız artsın ve turizm sektöründe güçlenesiniz. Bu bağlamda biz de mandalinanın üretiminin yok olmaması ve ürün çeşitliliğinin artmasını sağlamalıyız. Burada yapılan tespitler konuşulduğu gibi kalmasın. Daha sonra hep birlikte, tüm birimlerimizle bu sorunların çözümü için gerekli adımları atalım.”
        Daha sonra kürsüye gelen Tasarım Vakfı kurucusu Faruk MALHAN, “Kırsal Kalkınma Tasarımı, İnovasyon Temelli Proje” sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Isparta Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin GÖZGÜN, Güneykent’in gül ile kalkınma öyküsünü anlattı.
        Bodrum Narenciye Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar basın mensuplarına yaptığı açıklamada çalıştayın Bodrum mandalinası için çok olumlu olduğunun altını çizerek şunları dile getirdi: “Bugün yapılan çalıştay sıkıntıda olan narenciyemizi kurtulması anlamında güzel bir çalışma olacak. Sonuçlarının çok iyi olacağına inanıyorum çünkü çok değerli katılımcılar var. Etkinliğe destek veren kurumlarla çok iyi bir işbirliği yapıldı. Bu çalıştaydan çıkan sonuçların üreticilerimize olumlu olarak yansıyacağı kanısındayım. Zaten çok çalışma yapıldı, sonucunda da üreticiye olumlu yansıması gerekiyor.  2006 yılından bu yana değişik ürünler ürettik. Mandalinin zaten fiyatı belli, çok yüksek değil. Amaç katma değerli ürünler üretip gerçek değerine ulaştırmaktır. Biliyorsunuz gazoz, lokum, reçel, kolonyamız var. 2015’te GEKA’dan kazandığımız proje çerçevesinde mandalinanın yağını çıkarıyoruz. Değişik bir ürün. Kozmetik ve gıda da kullanılan bir ürün. Bunun ekonomiye katkısı olacağı inancındayım. Yeni lokum çeşitlerimiz çıkıyor. Üreticinin cebine her halukarda para koyacağız.” 
        "Bodrum mandalinasına sahip çık" sloganıyla düzenlenen etkinlikte, Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen öğretim üyeleri, Bodrum mandalinası ve mandalinanın geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.